MSC Malaysia APICTA Awards 2010 - Winners & Merits

CATEGORY

ORGANISATION/SCHOOL/UNIVERSITY

PROJECT/PRODUCT

STATUS

BEST OF E-LEARNING

Jayonik MSC Sdn Bhd

 Jayonik Convoy Dynamic Driving Simulator System

Winner

Internexia Sdn Bhd

Summertown

Merit

BEST OF E-GOVERNMENT & SERVICES

Malaysian Administrative Modernisation & Management Planning Unit (MAMPU)

Gateway to Electronic Submission and Electronic Payment (myGovXchange)

Winner

BEST OF SECURITY

Polarizone Technologies Sdn Bhd

TRIATA: Anti-Jamming Broadband Wireless Link

Winner

Ascendsys Sdn Bhd

Ascendsys Security Engine Technology (ASSET)

Merit

BEST OF INDUSTRIAL APPLICATIONS

SEMI Integration (M) Sdn Bhd

SECS Talk Pro (STP) III

Winner

AKRiZ Sdn Bhd

VIREFLY

Merit

Esteem Innovation Sdn Bhd

Esteem Building Intelligence Modeling System (EBIMS)

Merit

BEST OF E-LOGISTICS

BSMART TECHNOLOGY SDN BHD

BSMART electronic Cargo Monitoring Services (b'eCMS)

Winner

Smartag Solutions Berhad

Smartrack

Merit

BEST OF COMMUNICATIONS APPLICATIONS

Eco Dream Venture Sdn Bhd

Surestreamer

Winner

Innity Sdn Bhd

Advenue

Merit

BEST OF FINANCIAL APPLICATIONS

iPay88 Sdn Bhd

iPay88

Merit

Infopro Solutions Sdn Bhd

eICBA Core Banking Systems

Merit

BEST OF e-HEALTH

Universiti Sains Malaysia

EnDeaVor (ExteNsible MeDical ImagE Analysis, Visualization and AnnotatiOn PlatfoRm) tool

Winner

BEST OF MEDIA AND ENTERTAINMENT

Eden Studio Sdn Bhd

Candy Coated Bounty Hunter

Winner

BEST OF TOURISM AND HOSPITALITY

Sedania Travelneeds2u Sdn Bhd

Global Starter Pack (GSP)

Winner

FCS Computer Systems Sdn Bhd

GDX e-Connect & Engineering

Merit

Creative Advances Technology Sdn Bhd

Standard Online Tourism Architecture eXecutive Desktop (SOTA XD)

Merit

BEST OF APPLICATIONS AND INFRASTRUCTURE TOOLS

Arkibiz MSC Sdn Bhd

Ebikko

Winner

BEST OF RESEARCH & DEVELOPMENT

Free Alliance Sdn Bhd

nuRF - Wireless Sensor Network and Smart Wireless Systems

Winner

BEST OF START-UP COMPANIES

Free Alliance Sdn Bhd

Wireless Sensor Networks (WSN) and Smart Wireless Platform and Solutions

Winner

BEST OF E-INCLUSION & E-COMMUNITY

Implementation Coordination Unit Prime Minister's Department (ICUJPM)

eKasih - National Databank of Poverty

Winner

Slashes & Dots Sdn Bhd

JomSocial

Merit

BEST OF STUDENT PROJECTS - TERTIARY SOFTWARE/HARDWARE

University College of Technology &       Innovation (UCTI)

Global Knowledge Reactor (GKR)

Winner

Multimedia University Malaysia

Public Transport Route Planner & Tracking System

Merit

College Tunku Abdul Rahman

UN i-Caster

Merit

BEST OF TERTIARY STUDENT PROJECTS-CREATIVE MULTIMEDIA

Multimedia University

A day in the life of Mr. Teddy

Winner

BEST OF SECONDARY STUDENTS PROJECT

Foon Yew High School (Kulai)

Auto Temperature Descension Device by Solar Power

Winner

MAKTAB RENDAH SAINS MARA

High beam and distance sensory system

Merit

BEST OF PRIMARY STUDENT PROJECT

SK PUTRAJAYA PRESINT 9(1)

Eka Drama: Our Beautiful Minds

Winner

SJKC SIN KWANG, SUNGAI PETANI

RECYCAN

Merit

SK TAMAN UNIVERSITI

3D School Project

Merit